سفارش تبلیغ
صبا

*فیض زندگی*

امام زمان آمدنی نیست آوردنی است...

مهربونی بی منت

لذا چشمه‏های رحمت در خانه‏هایشان می‏جوشد و از آنجا جاری شده، به دیگران می‏رسد... 

 


سرچشمه‏های رحمت

ائمه اهل‏بیت (علیهم‏السلام) مظاهر کامل ذو رحمةٍ واسعة و وارثان رحمة للعالمینهستند. لذا چشمه‏های رحمت در خانه‏هایشان می‏جوشد و از آنجا جاری شده، به دیگران می‏رسد. بنابراین، درس رحمت، عطوفت، گذشت و مهربانی بی‏منت را باید از مکتب آنان آموخت؛ زیرا احسان و انعام انسان‏ها به یک‏دیگر معمولا ً با انتظار مقابله به مثل، انتظار تشکر و... همراه است، لیکن ترحم و تفضّل اهل‏بیت (علیهم‏السلام) صرفاً برای خداست و انتظار مقابله به مثل، تشکر و تقدیر از هیچ کس ندارند، یعنی همان گونه که خدای سبحان با رحمت عامّه و واسعه? خویش موجودات را خلق کرده، نیازمندی‏های آنها را برآورده می‏کند و از کسی انتظار پاداش و تشکر ندارد  

  آنان نیز چون مظاهر رحمت عامّه خداوندند حوایج مادی و معنوی مخلوقات الهی را برآورده می‏کنند و از کسی انتظار پاداش و تشکر شخصی ندارند. نه تنها در مورد رسالت، شعارشانقل لا أسئلکم علیه أجراًاست، بلکه در مورد اِطعام و احسان نیز می‏گویند:إنما نُطْعمکم لوجه الله لا نرید منکم جزاءً ولا شکوراً؛ فقط برای رضای خدا شما را اطعام می‏کنیم و از شما نه توقّع جزا و پاداش داریم و نه انتظار تشکر و تقدیر.

یعنی همان‏گونه که «حبّاً لله» خدا را عبادت می‏کنند، سایر اعمال و افعالشان را نیز فقط «حباً لله» انجام می‏دهند.

 . فإن کذّبوک فقل ربُّکم ذو رحمةٍ واسعة?؛ پیامبرم! اگر تو را تکذیب کردند بگو: پروردگار شما صاحب رحمت گسترده است (سوره? انعام، آیه? 147).

. ?وما أرسلناک إلاّ رحمةً للعالمین?؛ [پیامبرا!] تو را جز رحمت برای عالمیان نفرستادیم (سوره? انبیاء، آیه? 107).

.اساساً پاداش دادن به خدا محال است. آنچه که به عنوان عبادت و شکرگزاری مطرح است، نفعش برای خود خلق است

. بگو: از شما هیچ مزدی بر این (رسالت) نمی‏خواهم (سوره? انعام، آیه? 90). [4]

سوره? انسان، آیه? 9. [5]

 6.. از امیرالمؤمنین (علیه‏السلام) نقل شده است: «ما عبدْتُک خوْفاً من عِقابک ولا طمعاً فى ثوابک بل وجدْتک أهلا ً للعبادة فعبدْتک»؛ نه از ترس عقابت تو را عبادت می‏کنم و نه به طمع ثوابت، بلکه چون تو را شایسته? عبادت یافتم، عبادتت می‏کنم (بحار، ج 41، ص 14 به نقل از شرح نهج البلاغه ابن میثم، ذیل حکمت 223).

 [ یکشنبه 92/10/1 ] [ 1:5 عصر ] [ در مدار موعود ]

مهربانی ها

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه